Sağlıklı Cilt Sağlıklı Zayıflama için Cilt Diyeti

Sağlıklı Cilt Sağlıklı Zayıflama için Cilt Diyeti

Sosyal Medyada Paylaşın

Cilt diyeti dediğimizde aklımıza gelmesi gereken, cildin ihtiyacına göre bir beslenme şekli uygulamak olmalıdır. Hepimizin cilt tipi birbirinden farklıdır. Kimimizin yağlı bir cilt yapısı varken, kimimizin de kuru veya karma bir cilt yapısı vardır. Cilt tipi dikkate alınarak bir beslenme şekli uygulamak suretiyle cildin sağlığı korunabilir ve daha güzel olması sağlanabilir. Çünkü aldığımız gıdalar cildimize doğrudan etki etmektedir. Doğal bakım uygulayarak nasıl ki cildimizi bazı problemlerinden arındırıp daha sağlıklı bir hale getirebiliyorsak, cilt diyeti uygulayarak da bu besleyici ve onarıcı bakıma katkıda bulunabiliriz.

Sağlıklı Cilt Sağlıklı Zayıflama için Cilt Diyeti

Yağlı Cilt Diyeti

Yağlı cilt yapısından dolayı siyah nokta, akne ve sivilceye son derece müsait olan bir cilt tipidir. Bu nedenle de bu tip cilt yapısına sahip olanlar yağlı gıdalardan uzak durmalıdır. Yağ içeren gıdalardan tüketmek zaten yağlı olan cildin daha fazla yağ salgılamasına ve dolayısıyla da ciltte problemler oluşmasına yol açar. Kuruyemiş, karbonhidrat, kızartma ve işlenmiş şeker uzak durulması gereken gıdaların başında gelmektedir. Kepekli tahıllar ve yeşil çayı gün içerisinde tüketmek, cildin yağ dengesini korumaya yardımcı olabilir. Yağlı cilde sahip olanlar ağırlıklı olarak; kayısı, ıspanak, havuç, ton balığı, kepekli makarna, uskumru, yulaf, tahıllı un, turuçgiller ve somon balığı gibi gıdaları tüketmelidir.

Kuru Cilt Diyeti

Kuru cildin nemlendirilmeye ihtiyacı vardır çünkü bu cilt tipi yıpranmaya ve kırışıklığa son derece müsaittir. Bu tip cilt yapısı olanlar öncelikle, yeteri kadar su tüketmeye özen göstermelidir. Balık, ceviz, kereviz, salatalık, kayısı ve fındık gibi gıdalar kuru cildin nem dengesini sağlamaya yardımcı olabilecek gıdalardır.

Akneli Cilt Diyeti

Akneli cildin tekrar sağlıklı hale gelebilmesi için yapılan bakımın yanı sıra beslenmeye dikkat etmek de çok önemlidir. Öncelikle bol su tüketilmesi gerekir. Yağlı gıdalar akne sorununu daha fazla arttıracağı için; işlenmiş gıdalardan, çikolata, baharat, kuruyemiş, fast food gıdalar ve kafeinden uzak durulmalıdır. Özellikle akne olduğu dönemlerde bu gıdalar konusunda daha özenli davranılmalıdır.

Bu yazımızda cilt diyeti nedir sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Cilt yapınızı göz önünde bulundurarak, bu yazdıklarımıza dikkat etmeniz halinde birçok cilt probleminin de önüne geçebilirsiniz. Cildin ihtiyacına göre beslenmek cilt bakımı konusunda dikkat etmemiz gereken önemli bir detaydır.

Cilt Tipine Göre Domates Maskesi Tarifleri * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir