Şampuan Kutusundan Kalemlik Yapımı
Geri Dönüşüm, Kendin Yap Videoları

Şampuan Kutusundan Kalemlik Yapımı

Şampuan kutusundan kalemlik yapımı herkesin evde yapabileceği geri dönüşüm çalışmalarından birisidir. Her evde kullanılan saç şampuanları ya da deterjan kaplarını kullanarak yepyeni bir kalemliğe sahip olmak mümkün. Kişinin kendi zevkine göre tasarlayabileceği bu kalemlikler, aynı zamanda miniklerin de hazırlayabileceği türden çalışmalardır. Siz de geri dönüşüm ile evinize yeni eşyalar hazırlamak isterseniz çalışmamızı deneyebilirsiniz.

Şampuan Kutusundan Kalemlik Yapımı

Şampuan kutusundan kalemlik yapmak için saç şampuanı, vücut şampuanı ya da deterjan kaplarından faydalanabilirsiniz. Kalemliğe ilk şeklini verdikten sonra farklı malzemeler kullanarak süslemesini yapabilirsiniz. Biz örnek çalışmamızda küçük eva parçaları ile kalemliğin süslemesini yaptık. Şimdi kısaca çalışma için gereken malzemeler ve yapım aşamalarını sizlerle paylaşacağız.

Gerekli Malzemeler

  • 1 adet şampuan kutusu
  • Cetvel
  • Keçeli kalem
  • Falçata
  • Simli eva parçaları
  • Güçlü bir yapıştırıcı ya da silikon

Yapılışı

Şampuan kutusundan kalemlik yapmak için ilk olarak boş kutunun içini güzelce yıkayın. Sonrasında keçeli kalem ile işaretleyip keseceğiniz yerleri belli edin. Keseceğiniz yeri kalemlerin boyunu baz alarak belirleyebilirsiniz. Ardından bir falçata yardımı ile dikkatli bir şekilde kutuyu kesin. Bu aşamada şampuan kutusunun kalınlığı çok önemlidir. Eğer ince yapılı bir plastikten yapılmışsa kesim ve düzeltme aşamasında makas kullanabilirsiniz. Ancak kalın yapılı plastik kullanılmışsa falçata ile dikkatli bir şekilde kesip düzeltmeniz gerekecektir. Plastik kutuya şekil verdikten sonra süsleme aşamasına geçebilirsiniz.

Kalemliği süslemek için küçük eva parçalarını kare, yuvarlak, üçgen gibi geometrik şekillerde kesin. Kutunun kestiğiniz üst bölgesinde oluşabilecek kertikli görüntüyü kapatmak için ince bir şerit eva ile bir tur dönün. Ardından kestiğiniz parçaları yapıştırın. İsterseniz simli eva yerine desenli eva ya da normal düz renkli evalardan da kullanabilirsiniz. Eğer süsleme aşamasında eva kullanmak istemezseniz, boncuk, kurdele, boya, renkli kağıtlar pullar gibi farklı malzemeler de kullanabilirsiniz.

Şampuan kutusundan kalemlik nasıl yapılır sorusunun cevabını detaylı şekilde görmek için Youtube kanalımızdaki videomuza göz atabilir, aşamaların detaylarını yakından inceleyebilirsiniz. Aynı çalışmayı çocuklarınız ile birlikte yaparak kendi kalemliklerini kendilerinin hazırlamasını sağlayabilirsiniz. Hayal güçlerinin gelişimine katkı sağlayacağınız bu çalışma, çocuklarınızın da çok hoşuna gidecektir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir