Satır Başı Gösteren Kitap Ayracı
Kendin Yap, Kendin Yap Videoları, Nasıl Yapılır

Satır Gösteren Kitap Ayracı Nasıl Yapılır

Kitap ayraçları, kendin yap çalışmaları arasında en sevilen ve en çok ilgi görenlerinden birisidir. Farklı malzemeler ile hazırlanan kitap ayracı modelleri, her zevke ve her yaşa uygun olarak özel tasarlanabiliyor. Bu yazımızda sizlerle satır gösteren kitap ayracı nasıl yapılır sorusunun cevabını paylaşacağız. Siz de sadece kaldığınız sayfayı değil, aynı zamanda satırı da gösteren bir kitap ayracı hazırlamak için bu çalışmayı yapabilirsiniz.

Satır Gösteren Kitap Ayracı Nasıl Yapılır

Satır gösteren kitap ayracı yapımı için farklı malzemeler ve farklı yöntemler kullanabilirsiniz. Biz bu yazımızda sizlerle iki farklı kitap ayracını paylaşacağız. Her evde bulunan malzemelerden hazırlanan bu kitap ayraçlarını kendi zevkinize göre süsleyebilir, renk ve desenlerini ayarlayabilirsiniz.

Pipet ile Satır Gösteren Kitap Ayracı Yapımı

Gerekli Malzemeler

  • Bir adet pipet
  • Bir adet ponpon
  • Yapıştırıcı
  • Bir parça eva ya da fon kartonu

Yapılışı

İlk olarak ponponu pipetin ucuna yapıştırın. Ardından pipeti makasın keskin ucu ile yassılaştırın. Bu işlem için isterseniz başka yöntem de kullanabilirsiniz. Kitap ayracının evalı kısmı içinse 3 cm eninde 2 cm boyunda dikdörtgen bir parça kesin. Parçanın ucunu üçgen şekilde düzeltin. Bu küçük eva parçasını enlemesine ikiye katlayıp iki adet çeltik atın. Çeltiklerden hazırladığınız pipeti geçirin. Kaldığınız satırı belli etmek için üçgenin uç kısmını kullanabilirsiniz. Üçgeni istediğiniz yere hareket ettirip satırı belirleyebilirsiniz.

Karıştırma Çubuğu ile Satır Gösteren Kitap Ayracı Yapımı

Gerekli Malzemeler

  • 1 adet karıştırma çubuğu
  • 1 adet istediğiniz renkte oje
  • Küçük bir eva parçası
  • Makas

Yapılışı

İlk olarak karıştırma çubuğunu istediğiniz renk oje ile boyayın. İsterseniz karıştırma çubuğu yerine dondurma çubuğu ya da hobi çubuğu da kullanabilirsiniz. Renklendirmeden sonra ojenin kurumasını bekleyin. Bu sırada oje rengine uygun bir renkte eva ya da fon kartonunu üçgen şeklinde kesin. Enlemesine ikiye katlayıp iki adet çeltik atın. Bu çeltikten karıştırma çubuğunu geçirip ayracı hazır edin.

Satır gösteren kitap ayracı yapımı için isterseniz sadece elastik bir bant ya da ip de kullanabilirsiniz. Aynı şekilde üçgen eva ya da fon kartonundan parça hazırlayıp çeltiklerden geçirerek kitap ayracını kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Çalışmanın detayları için Youtube kanalımızın videosuna göz atabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=NnB9eY6jXFI&t=345s

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir