Sıcak Alerjisi Nasıl Geçer
Nasıl Yapılır

Sıcak Alerjisi Nasıl Geçer

Dört mevsimin yaşandığı ülkemizde, mevsim değişikliklerinden kaynaklanan değişiklikler, insan vücudunun da normal dengelerini bozabilir. Bu durumda, hastalık, hassasiyet ya da alerji gibi durumlar ortaya çıkabilir. Kış aylarında soğuk nedeni ile ortaya çıkan bu sorunlar, yaz aylarında artan sıcaklık artışı nedeni ile ortaya çıkar. Bu yazımızda sizlerle yaz aylarında ortaya çıkan sıcak alerjisi nasıl geçer sorusunun cevabını paylaşacağız.

Sıcak Alerjisi Nasıl Geçer

Yaz aylarında artan ısı ve sıcak ortamlarda daha fazla bulunulmasından dolayı ortaya çıkan, genelde kaşıntı, döküntü ve sivilcelenme gibi belirtileri olan sıcak alerjisi mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmelidir. Tedaviden önce kişinin ilk olarak alerjinin nedenini tam olarak belirlemesi gerekir. Bazı kişilerde sıcak alerjisi uzun süre güneşli ortamda olmasından dolayı ortaya çıkar, bazı kişilerde ise uzun süre bir yere dayanmak, yaslanmaktan dolayı ortaya çıkar. İlk olarak alerjinin nedeninin belirlenmesi ardından nedeni ortadan kaldırmak gerekir. Ardından aşağıdaki yöntemlerden istediklerinizi uygulayıp alerjileri rahatlatabilirsiniz.

Buz

Her tür alerji ve cilt sorunu için buz kullanabilirsiniz. Uygulama için bir kaç parça buz küpünü temiz bir beze sarın. Bezi alerjilerin üzerinde gezdirin. Yaklaşık 10-15 dakika bezi alerjilerin üzerinde gezdirdikten sonra kaşıntıların biraz hafiflediğini görebilirsiniz. Bu uygulamayı günde 2-3 kere tekrar edebilirsiniz.

Kuru Maya

Yaz alerjilerinin hafifletilmesi için kuru maya uygulaması yapabilirsiniz. Bunun için mayayı biraz su ile nemlendirin. Ardından alerjilerin olduğu bölgelere ince bir tabaka şeklinde sürün. Cildinizde 20 dakika kadar mayayı bekletin. Sonrasında ılık su ile durulamasını yapın. Kuru mayayı belirtiler yok olana kadar her gün düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi cildin pH değerinin dengelenmesini sağlar. Bunun için yaz alerjisi için de kullanılabilir. Yaz alerjisi için elma sirkesi kullanırken eşit miktarda su ve elma sirkesini karıştırın. Bunu bir sprey içine koyup alerjik reaksiyon bulunan bölgeye sürebilirsiniz. Günde 2-3 kere sprey ile sıkmanız yeterli olacaktır.

Papatya Çayı

Günde 1-2 fincan papatya çayı içmek alerjilerin rahatlamasına yardımcı olacaktır. Ayrıca bir barak kaynar su içine 1 yemek kaşığı kuru papatya ekleyip 10 dakika kadar bekletin. Demini aldıktan sonra cildin etkilenen bölgesine bu karışımı sürün.

Zeytinyağı

Cilt sorunları için kullanılan doğal malzemelerin başında gelen zeytinyağı yaz alerjisi için de kullanılabilir. Uygulama için saf, doğal zeytinyağını alerjilerin üzerine sürmeniz elinizle hafif masaj yaparak ovalamanız yeterli olacaktır. Cildinizin tamamen yağı emdiğinden emin olunca masajı bırakabilirsiniz. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere zeytinyağını sürebilirsiniz.

Aloe Vera Jeli

Alerji olan bölgelere bir yemek kaşığı kadar aloe vera jeli sürmek yeterli olacaktır.

Yukarıda yer alan doğal maddeleri alerjilerin üzerine sürerek etkilerini azaltabilir, tedaviye yardımcı olabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir