Silikon ile Fermuar Süsü Yapımı
Kendin Yap, Kendin Yap Videoları

Silikon ile Fermuar Süsü Yapımı

Silikon ile fermuar süsü yapımı okul çantaları ya da kalemliklerin ucuna takılabilecek hoş figürler hazırlamak için yapılabilir. Okula dönüş projeleri içinde yer alan bu çalışma için istenilen kalıplar kullanılıp farklı figürler hazırlanabilir. Kalıp olarak her hangi bir oyun hamuru kalıbı ya da benzer şekil çıkaran kalıplardan faydalanılabilir.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz figürde kabartmalı kalıp
  • Her hangi bir bitkisel yağ ya da gliserin
  • Boyamak için akrilik boya ya da oje
  • Asmak için anahtarlık ucu
  • Fırça
  • Sıcak silikon
  • Törpü

Silikon ile Fermuar Süsü Yapımı

Sıcak silikon ile fermuar süsü yapmak için ilk olarak seçtiğiniz kalıpları güzelce yağlayın. Bu işlemi fırça ile ya da parmak uçlarınız ile yapabilirsiniz. Kalıpları yağladıktan sonra sıcak silikonu sıkmaya başlayın. Kalıplar tamamen dolana kadar silikonu sıkmaya devam edin. Kalıplar tamamen dolduktan sonra donması için bir kenarda bekletebilir ya da buzdolabına koyabilirsiniz. Silikon kalıpların içinde tamamen donduktan sonra ucu hafif sivri bir alet ile silikonu kalıptan çıkarın. Çıkardığınız silikon figürleri istediğiniz boyalar ile boyayın. Boya kuruduktan sonra anahtarlık aparatı için figürün üst kısmından küçük bir delik açın. Deliği kürdan ya da benzer şekilde bir alet ile açabilirsiniz. Bu delikten anahtarlık aparatını geçirip takabilirsiniz.

Hazırladığınız fermuar süsü rengi ve figürüne göre istediğiniz her yerde kullanılabilir. Yaptığınız figürlerde sap kısımları varsa ve bu kısımlar çıkarma aşamasında koptuysa endişelenmeden kolay bir şekilde yeniden sıcak silikon ile yapıştırabilirsiniz. Boya ile boyadığınız fermuar süslerinin parlak olması ve boyasının renginin çıkmaması için vernikleyebilirsiniz. Oje ile boyadığınız figürleri ise oje parlatıcısı sürerek daha parlak bir hale getirebilirsiniz.

Aynı yöntem ile hazırladığınız ince silikon figürleri kalemlik ya da çanta üzerine japon yapıştırıcısı ile yapıştırıp fermuar süsü ile takım oluşturabilirsiniz. Çalışmanın detayları için Youtube kanalımızdaki videomuza göz atabilir, detaylara göz atabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir