silikon ile kitap ayracı
Kendin Yap Kendin Yap Videoları

Silikon ile Kitap Ayracı Yapımı

Silikon ile kitap ayracı yapımı çalışması ile kendinize özel kitap ayraçları hazırlayabilirsiniz. Yapımı son derece kolay olan bu ayraçları kendiniz için hazırlayabileceğiniz gibi sevdiklerinize hediye olarak da hazırlayabilirsiniz. Evinizde bulunan malzemeler ile süsleyerek değişik tasarımlar hazırlayabileceğiniz bu çalışmanın detaylarını sizlerle paylaşıyoruz.

Silikon ile Kitap Ayracı Yapımı

Sıcak silikon tabancası kullanarak birbirinden güzel ve özel tasarımlı kitap ayraçları hazırlayabilirsiniz. Sizler için bir örnek çalışma hazırladık. Bu örnek çalışma için gereken malzemeler aşağıdaki şekildedir…

  • Sıcak silikon
  • Pişirme kağıdı
  • Ütü
  • Makas
  • Oje ya da akrilik boya
  • Süslemek için boncuk

Kitap ayracını hazırlamak için ilk olarak bir kalıp çıkarın. Ayracın uç kısmının ne olmasını istiyorsanız ona göre bir şekil seçin. Örnek çalışmada kalp kullandığımız için ilk olarak kalbi çizdin. Pişirme kağıdı üzerine kalıbı çizdikten sonra ayracı istediğiniz şekilde devam ettirip çizin. Çizim işleminden sonra sıcak silikon tabancası ile çizdiğiniz taslağın içini doldurun. Arada boşluk kalmayacak şekilde sıcak silikon ile doldurun. Pişirme kağıdının bir kısmını üzerine örtün. Isınmış ütü ile bastırın. Arada kalan küçük boşluklar varsa bu şekilde kapanacak ve ayracın üzeri dümdüz bir şekil alacaktır. Ütüyü bastırıp ayracın şeklini verdikten sonra soğumasını bekleyin. Soğuyan sıcak silikonlu ayracı uç kısmından tutup yavaş bir şekilde kaldırın. Ayracın tam şeklini vermek için makas ile fazlalıkları kesin. Bu şekilde silikon ayracın şekli tam verilmiş olacaktır. Şeklin daha da ortaya çıkması için renklendirme yapabilirsiniz. Akrilik boya ya da ojeler ile ayracın üzerine desenler çizip renklendirin. Daha farklı bir tasarım hazırlamak için pul ya da yarım boncuklar ile ayraçlarınızı tamamlayabilirsiniz. Ayraçlara pul ve boncuğu yapıştırmak için yine sıcak silikon kullanabilirsiniz.

Silikon ile kitap ayracı yapımının detaylarını Youtube kanalımda yer alan videodan daha detaylı şekilde izleyebilirsiniz. Hem kendiniz hem sevdikleriniz için zevkinize göre birbirinden özel tasarımlı ayraçlar hazırlayabilirsiniz. Çocuklarınız için bu ayraçlardan hazırlayabilir, renk ve desenlendirme aşamasında seçimi kendilerine bırakarak kendilerine özel tasarımlar yaratmalarını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde hazırladığınız ayraçları kullanmak için çocukların daha fazla kitap okumak isteyeceklerine eminim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir