Silikonla Bardak Altlığı Yapımı
Hobi, Kendin Yap, Kendin Yap Videoları

Silikonla Bardak Altlığı Yapımı

Silikonla bardak altlığı yapımı yaratıcılığını ön plana çıkarmak isteyenler için harika bir çalışmadır. İstediğiniz renklerde, istediğiniz büyüklüklerde bardak altlığı ve supla hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler bir adet sıcak silikon tabancası ve biraz da yağlı kağıt. Çalışmanın detaylarını merak edenler için yazımızın devamında ince ayrıntıları ile silikonla bardak altlığı yapımını paylaşacağız.

Silikonla Bardak Altlığı Yapımı

Silikon tabancası kullanarak bardak altlığı hazırlamak son derece kolaydır. Ancak bu çalışmayı yaparken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Bu kuralların başında silikonun yağlı kağıt üzerine yapılması gelmektedir. Yağlı kağıt kaygan ve yapışmaz olduğu için silikonun rahat bir şekilde yerinden ayrılmasını sağlayacaktır. Çalışmada dikkat edilmesi gereken ikinci önemli nokta, silikonun kalın bir tabaka şeklinde sıkılıp uygulanmasıdır. İnce tabaka şeklinde uygulanan silikon yerinden ayrılsa bile zaman içinde kopup bardak altlığının bozulmasına neden olabilir. Kalın tabaka silikonlarda ise bu duruma daha az rastlanır.

Silikon bardak altlığı çalışması için şeffaf silikonlardan kullanıp sonrasında renklendirme yapabilirsiniz. Ancak daha da pratik bir çalışma yapmak için renkli, simli silikonlardan kullanabilirsiniz. Hazırlamak istediğiniz bardakların büyüklüğüne göre altlık büyüklüğünü de kendiniz karar verebilirsiniz. Türk kahvesi fincanı için küçük bir bardak altlığı yeterli iken, büyük su bardakları için kendileri gibi büyük çaplı bardak altlıkları hazırlamak gerekir.

Silikon kullanarak bardak altlığı yapmak için ilk olarak istediğiniz büyüklükte yuvarlak bir nesne ile çizim yapın. Ardından kalın tabaka halinde yuvarlağın etrafından geçin. İsterseniz daha sağlam olması için bir kaç tur yuvarlak etrafından dönebilirsiniz. Sonrasında bardak altlığının orta kısmı için istediğiniz şekilde çizim yapabilir, ya da göz kararı ile direkt silikon uygulayarak şekil verebilirsiniz. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken önemli nokta desen verirken arada çok fazla boşluk kalmamasıdır. Fazla kalan boşluklar bardakların düz durmasını engelleyip kullanışlı olmayabilir.

İstediğiniz şekli verdikten sonra silikon bardak altlığını renklendirmek için akrilik boya, guaj boya, sprey boya ya da oje kullanabilirsiniz. Eğer silikon renginde kullanmak isterseniz sadece parlatıcı oje sürebilirsiniz. Akrilik ya da guaj boyaların daha parlak görünmesi için de parlatıcı oje ile boyaların üzerini kapatabilirsiniz.

Silikon tabancası ile bardak altlığı nasıl yapılır çalışmasının detaylarını Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir