Sırtta Uçuk Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır
Nedir

Sırtta Uçuk Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır

Sırtta uçuk problemi zaman zaman herkeste ve her yaşta ortaya çıkabilen bir problemdir. Bu sağlık sorununun farklı nedenleri olduğu gibi kişiden kişiye göre değişen görüntüsü de vardır. Genel olarak sırtta uçuk, dudak bölgesinde çıkan uçuklar gibi büyük yapılı, içi su dolu, sert ve acı veren sivilceler olarak tanımlanabilir. Estetik olarak kötü bir görüntüye neden olan bu sorun hakkında sırtta uçuk nedir, tedavisi nasıl yapılır konularını araştırdık.

Sırtta Uçuk Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır

Sırtta uçuk bir virüs nedeni ile ortaya çıkabileceği gibi bağışıklık sisteminin aniden zayıflaması ile de ortaya çıkabilir. Bağışıklık sisteminin aniden zayıflamaya başlaması ile ortaya çıkan sırt uçuklarının tedavisi kadar yeniden ortaya çıkmasını engellemek için önlemler alınmalıdır. Virüs kaynaklı uçuklar içinse doğal maddeler ve yağlar ile doğal karışımlar elde edilip kullanılabilir.

Sırtta Uçuk Tedavisi Doğal Yöntemler

Sarımsak

Doğal bir antibiyotik görevi gören sarımsak, normal basit uçuklar ve zona kaynaklı uçuklar için kullanılabilir. Sarımsağı bağışıklık güçlendirmek için çiğ olarak tüketebilirsiniz. Eğer sarımsağı yutmak zor geliyorsa kapsül şeklinde de alabilirsiniz. Uçukların tedavisi için bir başka yöntem olarak uçuk olan bölgeye ezilmiş şekilde sarımsak sürüp bekletebilirsiniz. Düzenli olarak her gün sarımsağı tüketmek ya da cildinize sürmek uçuklar için etkili olacaktır.

Propolis

Brezilya’nın doğal antibiyotiği olan propolis, her tür mantar, bakteri ve virüs ile savaşma özelliğindedir. Bu yiyeceği uçuk semptomlarını ilk görmeye başladığınızda tüketerek ilerlemesini durdurabilirsiniz. Sırttaki uçukların tedavisi için bu yiyeceği hem topikal hem oral olarak almalısınız. Sırttaki uçuklara topikal olarak günde 2-3 kere uygulanması gerekir. Oral olarak ise kullanımına bağlı olarak alınması gerekir. Eğer sadece koruyucu olarak almak isterseniz günde 1 kere 5 damla almanız yeterli olacaktır. Salgın halinde iken her saat başı 5 damla şeklinde oral olarak almalısınız. Salgından sonra bakım içinse günde 3 kere 5 damla olarak almanız yeterli olacaktır.

Ekinezya

Hem bağışıklık güçlendirmek, hem de virüslere karşı koruma sağlamak için ekinezya tüketebilirsiniz. Ekinezyayı kullanırken zarar görmemek için üst üste üç aydan fazla kullanmamanız gerekir. Genel olarak bir mevsim kullanıp bir mevsim kullanmayarak etkili şekilde olumlu sonuçlarını alabilirsiniz. Ekinezya ile sırttaki uçukları tedavi etmek için yetişkinlerin günde 7 gramdan fazla tüketmemesi gerekir.

Bira Mayası

Bira mayası bağışıklık güçlendirmenin yanı sıra virüs ve bakterilere karşı savaşmada da etkilidir. Bunun için vücudun her hangi bir yerinde çıkan uçuklar için düzenli olarak kullanılabilir. Günde 1 adet kapsül şeklinde alınması, koruma ve tedavi etmede önemlidir.

Aloe Vera

Her ne kadar bağışıklık güçlendirme ya da uçuğu önleyici özelliği olmasa da uçuktan kaynaklanan kaşınma, yanma, acı semptomlarını hafifletmek için aloe vera kullanılabilir. Diğer doğal yöntemler ile birlikte aloe vera sürerek sırttaki uçukların hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

Sırttaki uçukların tedavisi için yukarıdaki yöntemleri denemeden önce mutlaka bir doktor kontrolünden geçilmesi gerekir. Sorunun nedeni anlaşıldıktan sonra en doğru yöntemler ile tedaviye başlanabilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir