Soğanın Göz Yakmaması için Ne Yapmalı
Nasıl Yapılır, Pratik Bilgiler

Soğanın Göz Yakmaması için Ne Yapılmalı

Türk mutfağında yemek yapımında, salata hazırlık aşamasında ya da börek içleri için sıklıkla kuru soğan kullanılır. Özellikle sulu yemeklerin olmazsa olmazı olan soğanın doğranma aşamasında göz yakması, zaman zaman zorlayıcı olabilir. Bununla başa çıkmak için kadınların kendilerince ürettikleri bazı çözüm yolları vardır. Bu yazımızda soğanın göz yakmaması için ne yapılmalı sorusundan yola çıkarak bu yöntemleri sizlerle paylaşacağız.

Soğanın Göz Yakmaması için Ne Yapılmalı

Mutfakta kadınları en çok zorlayan işlerden bir tanesi kuru soğan doğramaktır. Doğrama aşamasında kuru soğanın göz yaşartması işlemin daha uzun sürede ve daha zorlayıcı şekilde bitmesine neden oluyor. Aşağıdaki soğanın göz yakmaması için ne yapmalı sorusuna cevap olabilecek bir kaç pratik yöntemi sizlerle paylaştık. Sizde mutfakta bu yöntemleri deneyip daha kısa sürede, soğan doğrayabilirsiniz.

Deniz gözlüğü kullanın: Soğan doğrarken gözlerin yaşarmaması için en basit yöntem deniz gözlüğü kullanımıdır. Deniz gözlüğü taktığınızda gözleriniz hava ile temas etmeyeceği için yaşarma da olmayacaktır. Bu yöntemi yanınızda başkaları varken kullanmaktan çekinebilirsiniz.

Suda doğrayın: Soğanın göz yakıcılığını önlemek için su içinde doğrayabilirsiniz. Bunun için bir tencere ya da kap içinde soğanı doğrayabilirsiniz. Ya da doğrama aşamasından önce soğanı ve kullanacağınız bıçağı ıslatabilirsiniz.

Soğanı dondurun: Kuru soğanı doğramadan önce 10 dakika kadar buzdolabında ya da 5 dakika kadar buzlukta bekletin. Sonrasında doğradığınızda gözlerinizde yanma olmayacaktır.

Ağzınıza su alın: Soğan doğrarken gözlerin yanmaması için ağzınıza bir yudum su alın. Doğrama işlemi bitene kadar bu suyu ağzınızda tutun. Gözlerinizde yanma olmayacaktır.

Dişleriniz arasına kürdan alın: Dişleriniz arasında kürdan tuttuğunuzda soğandan gözleriniz yanmayacaktır. Bu soğan doğrama aşamasında uygulanabilecek en pratik yöntemlerden birisidir.

Akar musluğun yanında doğrayın: Mutfakta en fazla uygulanan yöntemlerden bir tanesidir. Akan çeşmenin yanında kuru soğan doğradığınızda çeşmeden akan su soğanın gözlerinizi yaşartmasını önleyecektir.

Yukarıda kısaca soğanın göz yakmaması için dikkat edilmesi gerekenler konusuna değindik. Bu pratik yöntemler ile soğan doğrarken daha az zorlanıp daha kısa sürede yemeklerinizi hazırlayabilirsiniz. Eğer çok fazla miktarda kuru soğan doğrayacaksanız mutfak robotlarından yardım almak daha mantıklı olacaktır.

Stor Perde Temizliği Nasıl Yapılır * Tıklayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir