Susam Yağının Cilde Faydaları Nelerdir
Nedir, Pratik Bilgiler

Susam Yağının Cilde Faydaları Nelerdir

Susam yağının cilde faydaları nelerdir, bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. Hamur işlerinin üzerine süsleme ve tat vermek için ekilen susamdan elde edilen susam yağı, doğal saç ve cilt bakımına yardımcı olur. Fosfor, çinko, kalsiyum, demir, bakır, B6 ve manganez bakımından zengin olan bu bitkisel yağ, tek kişisel bakımda tek başına kullanılabileceği gibi başka malzemeler ile birlikte de kullanılabilir.

Susam Yağının Cilde Faydaları Nelerdir

Zeytinyağının alternatifi olarak yemek ve salatalara da eklenebilen susam yağının cilt bakımında önemi büyüktür. Hem kuru, hem yağlı ciltler için özel formüller ile kullanılabilen bu yağı, düzenli olarak cildinize uyguladığınızda kısa sürede etkisini görmeye başlayabilirsiniz.

  • Susam yağı yağlı ciltler için kullanıldığında gözenekleri temizlemeye yardımcı olur. Siyah nokta, sivilce ve akneler için etkilidir.
  • Kuru ciltlerde meydana gelen pullanma, dökülme ve yaraların ortadan kaldırılması için kullanılabilir.
  • Yüz bölgesine sürüldüğünde ciltte yumuşaklık oluşmasını sağlar.
  • Cildin pürüzsüz olmasına yardımcı olur.
  • İçeriğindeki A ve E vitaminleri ciltteki kesik ve yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Düzenli olarak yüzdeki kesik, güneş yanığı ya da lekelerin üzerine sürülebilir.
  • Sedef ve egzama kaynaklı olumsuz belirtileri en aza indirir. Özellikle sedef hastalığından kaynaklanan kaşıntıların azalmasına yardımcı olur.
  • Çatlak ve selülitlerin üzerine sürüldüğünde görüntülerini düzeltir. Özellikle kalça ve basenlerde yer alan selülit ile çatlakların iyileşmesi için düzenli olarak yaklaşık 1-2 ay kullanılabilir.
  • Kaş ve kirpik bakımı için hint yağı ile birlikte gece yatmadan önce kirpik diplerine sürülebilir.

Susam Yağı Nasıl Kullanılır

Susam yağı cilt ya da saç bakımında direkt olarak uygulama bölgesine sürülebilir. Saç bakımı için bir miktar susam yağını saç diplerine masaj yaparak yedirin. 10 dakika kadar bekletin. Ardından saçlarınızı her zamanki şampuan ve saç kremi ile yıkayıp temizleyebilirsiniz.

Susam yağının cilde uygulanması içinse yine yeterli miktarda yağı alıp parmak uçları ile cilde uygulamanız yeterli olacaktır. Yaklaşık 10 dakika kadar ciltte yağı beklettikten sonra ılık su ile cildi durulayıp fazla yağı alabilirsiniz. Susam yağını badem ya da zeytin yağı ile karıştırıp banyo öncesinde tüm cilde de uygulayabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir