Sütsüz İrmik Helvası Tarifi
Yemek Tarifleri

Sütsüz İrmik Helvası Tarifi

İrmik helvası, Türk damak tadına uygun tatlardan bir tanesidir. Sütlü ve sütsüz olarak hazırlanan irmik helvası, yemek sonlarında tatlı niyetine, cenaze ya da adak yapılmak istediğinde hayır olarak ikram edilebilir. Sütlü ve sütsüz irmik helvasının tatları birbirine benzer. Ceviz ve tarçının çok yakıştığı sütsüz irmik helvası tarifi malzemeleri ve yapım aşamalarını yazımızın devamında paylaştık. Siz de bu enfes tadı malzeme ölçülerine uyarak evinizde yapabilirsiniz.

Sütsüz İrmik Helvası Tarifi

Sütsüz irmik helvası sıvı yağ, margarin ya da tereyağı ile yapılabilir. Tane tane olması için sıvı yağ kullanılması gerekir. Helvanın kalıp şeklinde çıkması içinse katı yağ ile hazırlanması gerekir. Tane tane, tam tadında, kıvamında bir irmik helvası yapmak için gereken malzemeler ve yapım aşamaları şu şekildedir…

Gerekli Malzemeler

  • 1 su bardağı irmik
  • 1 su bardağından iki parmak az şeker
  • 4-5 yemek kaşığı sıvı yağ (4-5 kaşık tereyağı ile de yapabilirsiniz)
  • 2 su bardağı ılık su
  • İsteğe bağlı çam fıstığı
  • Üzeri için isteğe bağlı tarçın

Sütsüz İrmik Helvası Yapımı

İrmik helvası için ilk olarak şerbeti hazırlayın. Şerbet için gerekli olan suyu ısıtın ve içine şekeri ekleyin. Eriyene kadar karıştırın. Şeker su içinde eriyince şerbeti kenarda beklemeye alın. Derin ve büyük bir tencere içine sıvı yağı alın. Eğer çam fıstığı kullanmak isterseniz yağ ısınınca tencere içine alıp rengi değişene kadar kavurun. Kavrulan fıstıkların üzerine irmiği ekleyin. Karıştırarak irmiği kavurun. Helvanın koyu renkli olmasını isterseniz uzun süre karıştırmanız gerekebilir. İstediğiniz koyuluğa geldiğinde ocağın altını kısın. Şerbeti tencere içine ekleyin. Ara ara karıştırarak helvayı pişirin. Helva suyunu çektikten sonra üzerini temiz bir bez ya da gazete ile kapatıp demlendirin. Demlenen helvayı havalandırıp biraz soğutun. Ardından kaselere ya da tabaklara paylaştırabilirsiniz.

Servis sırasında seviyorsanız biraz tarçın serpebilirsiniz. Yine seviyorsanız biraz da kırık ceviz serpip helvanın tadına lezzet katabilirsiniz. Sütsüz irmik helvası yapımı ile daha fazla helva hazırlamak isterseniz verdiğimiz malzeme ölçülerini aynı şekilde çoğaltarak daha fazla irmik helvası hazırlayabilirsiniz. İrmik helvasını şekilli kalıplardan çıkarmak içinse helva tam soğumadan kalıplara koyup tersini çevirmeniz gerekir.

İrmik Helvası Nasıl Yapılır * Tıklayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir