Tavuk Ciğer Şiş Tarifi
Ana Yemekler, Yemek Tarifleri

Tavuk Ciğer Şiş Tarifi

Tavuk ciğer şiş tarifi ana yemek menülerinde yer alabilecek özel bir lezzettir. Pirinç, bulgur, şehriye pilavı gibi her hangi bir pilav çeşidinin yanında servis edilebilecek olan bu yemek, bol salata çeşitleri ve mezeler ile birlikte tek başına da ana yemek olarak tüketilebilir. Besleyici özelliği yüksek olduğu için çocuklar için de önerilen tavuk ciğer şiş tarifinin detaylarını yazımızın devamında sizler için paylaşıyoruz.

Tavuk Ciğer Şiş Tarifi

Tavuk ciğeri yemek masalarında daha çok kavrulmuş hali ile görüyoruz. Sürekli aynı tarifi yemek masasına taşımak istemeyenler tavuk ciğerini et soteler gibi biber, domates ve baharatlar ile tatlandırarak da kavurabiliyor. Her türlü lezzetinden ödün vermeden yemek masalarına gelen tavuk ciğerini, tıpkı tavuk şiş yapar gibi çöp şişlere geçirip pişirerek de farklı bir lezzet yakalanabilir. Her ne kadar ciğer kavurma gibi görünse de çöp şiş ile kavurma ciğer arasında lezzet olarak açık şekilde farklılıklar vardır.

Tavuk Ciğer Şiş Malzemeleri

  • 500 gram tavuk ciğeri
  • Tuz
  • Çöp şiş

Tavuk Ciğer Şiş Yapımı

Tavuk ciğerlerini şişlere geçirmeden önce güzel ve dikkatli bir şekilde temizliğini yapın. Bir bıçak yardımı ile ciğerlerin üzerindeki zarları güzelce temizleyin. Ardından boylamasına ortadan ikiye bölün. Ciğerlerin içinde bulunan kan pıhtısını dikkatli bir şekilde temizleyin. En son bol su ile ciğeri yıkayıp suyunu süzmesi için süzgeç içine alın. Bu şekilde tüm ciğerleri hiç kan pıhtısı ve zar kalmayacak şekilde temizleyin. Ciğerin ortasındaki kan pıhtısının kolay temizlenmesi için soğuk su içinde yaklaşık 10 dakika kadar bekletin. Temizlenen ve suyunu süzen ciğerleri bir kap içine alın. Üzerine tuz döküp güzelce karıştırın.

Tuzlanan ciğerleri aralarında boşluk kalmayacak şekilde çöp şişlere dizin. Pişmeye hazır olan çöp şişleri kendi damak tadınıza ve o anki imkanlarına göre farklı şekillerde pişirebilirsiniz. Şişe taktığınız ciğerleri isterseniz biraz yağ ile önlü arkalı pişirip sıcak servis yapabilirsiniz. Yağ kullanmadan ciğer şişleri pişirmek içinse fırın, tava ya da mangal kullanabilirsiniz. Tavada tavuk ciğer şiş yapımı için tavanın şişlerin boyutuna göre olması ve pişirmeden önce mutlaka iyice ısıtılması gerekir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir