Taze Fasulye Dondurucuda Nasıl Saklanır
Nasıl Yapılır, Pratik Bilgiler

Taze Fasulye Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Taze fasulye dondurucuda nasıl saklanır sorusunun cevabını merak edenler için bu yazımızda en basit yöntemi ele aldık. Yazın taze taze alıp buzlukta saklayarak kışın soğuk günlerde bağışıklık güçlendirici sebze yemekleri hazırlayabilirsiniz. Diğer sebzelerde olduğu gibi taze fasulyede de önceden biraz pişirip saklamak gerekir. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan kışlık taze fasulye tarifine geçelim.

Taze Fasulye Dondurucuda Nasıl Saklanır

Taze fasulyeyi derin dondurucuda saklamak için yumuşayana kadar pişirilmesi gerekir. Aksi halde çiğ olarak saklandığında kışın pişirme sırasında daha fazla kaynatılması gerekebilir. Bu da fasulyenin tadının değişmesi ya da tam olarak pişmemesine neden olabilir.

Gereken Malzemeler

  • 2 kilo taze fasulye
  • 8-9 adet orta boy domates

Hazırlanışı

Kışlık taze fasulye hazırlığı için ilk olarak fasulyeleri yıkayın. Baş kısımlarını keserek ayıklayın. İstediğiniz uzunlukta kırın. İsterseniz fasulyeleri enlemesine olarak da ikiye bölebilirsiniz. Fasulyeleri hazırladıktan sonra domateslerin kabuklarını soyun. İsterseniz rendeleyin, isterseniz küçük küçük doğrayın. Uygun büyüklükte bir tencere içine önce domatesleri koyup yayın. Üzerine fasulyeleri döküp yerleştirin. Tencerenin kapağını kapatıp pişirmeye başlayın. Tencere dibindeki malzemeler daha çabuk pişeceği için arada mutlaka karıştırın. Genel olarak 15 dakika gibi bir sürede pişecektir. Ancak fasulye miktarı değiştiğinde pişme süresinde de değişiklik olabilir. Fasulyelerin rengi hafif değiştiğinde ocağın altını kapatabilirsiniz. Pişen fasulyeleri birer pişirimlik olacak şekilde buzdolabı poşetlerine doldurup fazla havasını alın. Ağızlarını güzelce kapatın. Bu şekilde buzluğa dizerek saklayabilirsiniz.

Hazırlamak istediğini fasulye miktarı değiştiğinde domates miktarını da değiştirmeniz gerekecektir. Domates miktarını kendi damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Kışın pişirmek istediğinizde buzluktan çıkarıp oda ısısında buzunun çözülmesini bekleyin. Ardından uygun büyüklükte bir tencere içinde yağını ve tuzunu ekleyerek fasulye yemeğini hazırlayabilirsiniz.

Kışlık taze fasulye hazırlarken fasulyelerin tam pişmemesine dikkat edin. Eğer tam olarak pişirirseniz kışın hazırlık yaparken pişirdiğinizde fasulyelerde dağılma meydana gelebilir. Bunun için hafif renginin dönmesi ve hafif yumuşaması yeterlidir. Tuzunu ve yağını ekleyip saklamak isterseniz, poşetler yerine cam kavanozlardan yardım alabilir, buzluk yerine buzdolabında saklayabilirsiniz. Bu şekilde daha kısa süre saklanmak mümkündür.

Dolmalık Biber Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır * Tıklayınız

Kırmızı Biber Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır * Tıklayınız

Lahana Dondurucuda Nasıl Saklanır * Tıklayınız

Közlenmiş Patlıcan Nasıl Saklanır * Tıklayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir