Terlemeyi Azaltmak için Öneriler
Genel

Terlemeyi Azaltmak için Öneriler

Yazın sıcak günlerinde dış ortamda ya da kapalı mekanlarda terleme meydana gelebilir. Kişiden kişiye değişen terleme durumu bazı kişilerde aşırıyken bazı kişilerde daha azdır. Islaklık hissi ile birlikte zaman zaman kötü koku da ortaya çıkaran terlemeyi azaltmak için öneriler uygulanabilir. Bu önerileri dikkate alarak sizde yazın en sıcak günlerinde bile daha az terleyebilirsiniz.

Terlemeyi Azaltmak için Öneriler

  • Kapalı ortamda terlemeyi azaltmak için mutlaka ev ya da ofisinizi aralıklı olarak havalandırın. Temiz hava terlemenin önüne geçmek için kapalı alanlarda önemli bir etkendir.
  • Sürekli ve aşırı hareketlerden kaçının. İster kapalı alanda, ister dış ortamda olsun zorlayıcı ve yorucu hareketler, sürekli hareket halinde olmak terlemeye neden olacaktır. Bunu önlemek için ara ara dinlenerek ve mümkün olduğunca yavaş şekilde hareket ederek işlerinizi yapabilirsiniz.
  • Bol miktarda su tüketin. Su içme ihtiyacınız olmasa bile gün içinde en az 2-2,5 litre su tüketmeye dikkat edin.
  • Suyun yanında başka içecekler de tüketin. Ancak bu içeceklerin asitli ve kafeinli olmamasına dikkat edin. Aksi halde terlemeyi arttırabilir.
  • İçecekler gibi gün içinde tüketilen besinler de terlemeye neden olabilir. Terlemeyi azaltmak için gün içinde hafif, yağ oranı az olan yiyecekler tüketin. Özellikle fast food gibi hazır yiyeceklerden uzak durun.
  • Yaz boyunca yemeklerde normalde kullandığınızdan daha az baharat kullanmak terlemeyi önlemek için etkili olacaktır. Özellikle acı baharatlar daha fazla terlemeye ve terin kötü kokmasına neden olabilir.
  • Sıcak nedeni ile gün içinde banyo yapmak, duş almak için ılık ya da soğuk su tercih edin. Sıcak su vücut ısısını yükseltip terlemeye neden olabilir.
  • Yazın daha az terlemek için güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde dışarı çıkmamaya dikkat edin. Aksi halde güneş ışınlarından olumsuz olarak etkilenebilirsiniz.
  • Yaz aylarında terlemenin önüne geçmek için ter ve nem emici özellikli pamuklu kumaşlardan elde edilen kıyafetler giyilmesi gerekir. Aksi halde terleme kaçınılmaz olacaktır.

Yukarıdaki maddelere dikkat edildiğinde terlemenin önüne geçmek için bir adım atılmış olacaktır. Siz de aşırı terlemeden şikayetçi iseniz bu maddeleri göz önünde bulundurabilirsiniz.

Ter Kokusunu Önleyen Bitkiler * Tıklayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir