Tüp Bebek Nedir
Genel

Tüp Bebek Nedir?

Yıllardır çocuk sahibi olmak isteyen ancak farklı sebepler ile çocuk sahibi olamayan çiftlerin en çok merak ettiği konuların başında tüp bebek nedir sorusunun cevabı geliyor. Tüp bebek tedavisi yaptırmak isteyen ancak hakkında detaylı bilgi sahibi olmayanlar için bu yazımızda en merak edilen sorular ile tüp bebek tedavisi nedir, nasıl yapılır konusunu ele aldık.

Tüp Bebek Nedir

Tüp bebek, kadın yumurta hücresi ile erkek meni hücresinin vücut dışında, laboratuvar ortamında döllenmesini sağlayarak başlanan bir tedavidir. Laboratuvar koşullarında döllenmiş olan yumurtalardan belirli sayıda alıp rahim içine yerleştirilmesi ile hamileliğin gerçekleşmesi sağlanan bu yöntem ilk olarak 1971 yılında uygulanmaya başlanmıştır. İlk yıllarda uygulanan yöntemin geliştirilmesi ile günümüze kadar gelen tüp bebek tedavisi çok sayıda çocuk sahibi olmak isteyen çiftin bebeklerinin olmasını sağlamaktadır.

Tüp Bebek Kimlere Uygulanır

Tüp bebek tedavisi aşağıdaki sorunları yaşayan çiftler için uygulanabilir.

 • Doğuştan testisleri aşağı inmemiş olan erkekler,
 • Doğuştan sperm kanalları gelişmemiş ya da sonradan geçirilen hastalıklar, ameliyatlar sonrasında sperm kanallarında tıkanma olan erkekler,
 • Ergenlik ve erişkinlik dönemlerinde ateşli hastalık geçiren ve bu nedenle sperm üretiminde bozukluk olan erkekler,
 • Semen analizinde hiç sperm bulunmayan erkekler,
 • Sperm sayısı belirli bir sayının altında bulunan ya da hareketli sperm sayısı düşük olan erkekler,
 • Cinsel ilişkiye girmeyi engelleyen erkeklerde erken boşalma, kadınlarda vajinismus gibi sebepler,
 • Tüpleri tıkalı olan ya da her hangi bir ameliyat, hastalık nedeni ile tüpleri alınmış kadınlar,
 • Tüpler açık olsa bile bazı nedenlerden dolayı yumurtalık ile tüpler arasındaki bağı bozuk olan kadınlar,
 • Yumurtalık kanseri ya da kisti nedeni ile yumurtalık rezervi düşük olan kadınlar,
 • Yumurtlama ya da yumurta kalitesinde problem olan kadınlar,
 • Genetik problemleri olan çiftler,
 • Bağışıklık sistemleri ile ilgili sorunları olan çiftler,
 • Diğer tedavi yöntemlerine rağmen gebelik oluşmayan çiftler.

Tüp Bebek Tedavisi Çeşitleri Nelerdir

Tüp bebek tedavisinde birden fazla tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler şu şekildedir…

 • Tüp bebek
 • İlaçsız tüp bebek
 • Konforlu tüp bebek
 • Doğal tüp bebek
 • Hapla tüp bebek
 • Mikroenjeksiyon

Bu yöntemlerden en fazla uygulanılanı, klasik uzun süreli olan tip bebek tedavi yöntemidir…

Tüp Bebek Yöntemi Aşamaları

Ön Siklus

Hastanın tedaviye başlamaya karar verdiği andan itibaren olan ilk adet gününde doğum kontrol hapı kullanımına başlanır. Doğum kontrol hapının kullanım amacı, hastanın adetini düzenlemek, ve tedaviye başlayacağı bir sonraki adet dönemine kadar herhangi bir yumurtalık kistinin oluşma şansını da ortadan kaldırmaktır. Hastanın adetinin 21. gününde tedavisine gonadotropin-releasing hormon (GnRH) analoğu eklenir. Doğum kontrol hapı 21 gün kullanılır ve bitiminden 10 gün sonra yeni adet dönemi başlamaktadır.

Yumurtalıkların Uyarılması

Yeni adet döneminin 3. gününde, yumurtalıkların uyarılması amacıyla iğne şeklinde hormon içeren ilaçlara başlanır. Yumurtalıkların uyarılma süreci yaklaşık olarak 12 gündür fakat bu süreç yumurtalıkların ilaca olan cevabıyla belirlendiğinden, kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu süreç esnasında gün aşırı hormon ve ultrason ile de yumurta gelişimi yakından takip edilmektedir.

Yumurta Toplanması

Yumurtalar belirli bir olgunluğa ve boyuta ulaştıkları zaman, yumurta hücrelerinin çatlaması amacıyla farklı bir hormonal iğne kullanımına başlanır. Bu iğnenin yapımından yaklaşık olarak 34-36 saat sonra ise yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir. Bu işlemin hassasiyeti açısından, iğnenin yapılış zamanı çok büyük önem taşımaktadır.

Yumurtaların Döllenmesi

Elde edilmiş olan yumurta hücreleri, laboratuar şartlarında ve sperm hücre kalitesine göre, klasik tüp bebek (IVF) ya da mikroenjeksiyon yöntemi kullanılarak döllenir. Bu döllenme sayesinde anne karnında gelişen bebeğin temel taşı olan embriyo oluşmaktadır. Mikroskop altında tespit edilen döllenme, yaklaşık olarak 12 ile 15 saat arasında bir süreçte oluşmaktadır. Bu oluşumun sonucu hastaya bildirilir ve embriyo transferinin yapılması için bir gün kararlaştırılır.

Embriyo Transferi

Döllenmiş embriyoların (Pre-embriyo ya da zigot adı verilir) toplanmasından 48-72, hatta duruma bağlı olarak 120 saat sonra transfer yapılır. Bu transfer yapılma zamanı embriyonun kalitesine göre belirlendiğinden süreler değişiklik gösterebilir. Embriyolar, ince plastik bir boru şeklinde olan kateter yardımıyla rahim ağzından nazikçe geçilerek rahim içerisine transfer edilir. Transfer edilecek embriyoların sayısı uygulamadan önce jinekolog ile birlikte kararlaştırılmakta ve ona göre transfer işlemi yapılmaktadır. İşlemin basit ve ağrısız olması sebebiyle hasta yarım saatlik bir dinlenme sürecinden sonra taburcu edilir. Progesteron dediğimiz, vajinal yoldan veya kas içerisine uygulanan hormon, yaklaşık olarak iki hafta sonrasında yapılacak olan gebelik testine kadar hastaya verilir. Gebelik testi sonucu pozitif olan hastanın, gebelik testi tarihinden 10 gün sonrasında gebelik kesesini görmek için ultrason yapılmaktadır.

Gebelik Testi

Transfer işleminden 12 gün sonra gebelik testi yapılır. Hebeliğin oluşup oluşmadığı öğrenilir. Bu test açlık ve tokluk gerektirmeyen kanda BHCG dediğimiz bir kan testidir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir