Tuvalet Kağıdı Rulosu ile Ponpon Nasıl Yapılır
Kendin Yap, Kendin Yap Videoları

Tuvalet Kağıdı Rulosu ile Ponpon

Ponponlar, kendin yap, örgü ve dekorasyon çalışmalarında sıklıkla kullanılan sevimli topçuklardır. Renk renk, farklı boyutlarda olabilen bu topçuklar ile farklı pek çok çalışma yapıp ürünler ortaya çıkarılabilir. Hazır olarak satılan yün ya da peluş ponponların yanı sıra evde ipler ile de ponpon hazırlanabilir. Evde kolay ponpon hazırlamak için özel tasarlanan aparatlar mevcuttur. Bu aparatların dışında farklı malzemeler ile de evde kolay ponpon yapılabilir. Bu yazımızda tuvalet kağıdı rulosu ile ponpon nasıl yapılır sorusundan yola çıkarak bu farklı ve kolay yöntemin detaylarını sizlerle paylaşacağız.

Tuvalet Kağıdı Rulosu ile Ponpon Nasıl Yapılır

Tuvalet kağıdı rulosu ile kolay ve muntazam ponpon yapmak mümkün. Bu yöntemi uygulamak için gerekli olan malzemeler ise her evde bulunan malzemelerdir. Tuvalet kağıdı rulolarını kullanarak hazırladığınız ponponları istediğiniz her yerde kullanabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 2 adet tuvalet kağıdı rulosu
  • Karton
  • Hazırlamak istediğiniz ponponun büyüklüğüne uygun yuvarlak bir cisim (bardak, fincan olabilir)
  • Makas
  • Kalem
  • Yeterli miktarda ip

Yöntemi uygulamak için ilk olarak küçük bir parça ip kesip kenarı alın. Bu ip ponponu sardıktan sonra bağlamak için kullanılacak uzunlukta olmalıdır. Ponponu sarma işlemi yapmayacağınız elinize tuvalet kağıdı rulolarını alın. Parmağınız ile ikisini yan yana sıkıştırın. Ortasına ponponu bağlamak istediğiniz ipi yerleştirip kaymamasını sağlayın. Ardından ponpon için ipi sarmaya başlayın. İpin kalınlığına göre 50-100 tur arası ipinizi sarın. Sarma işleminden sonra rulo arasındaki ipi bir tur sardığınız iplerin etrafından döndürüp tuvalet kağıdı rulolarını dikkatlice çıkarın. Sıkı bir şekilde ponponun ortasını bağlayın. Sonrasında yanlarından ipleri kesin. Ponpona düzgün şekil vermek için hazırladığınız kartonun üzerine yuvarlak cisim ile iki yuvarlak çizip kesin. Ponponu bu iki kartonun arasına dikkatli bir şekilde yerleştirin. Ponponun düzgün olması için yuvarlak kartonların ortalarına ponponun denk gelmesine dikkat edin. İki karton arasında ponponu sıkıca tutup kenarlarından kesmeye başlayın. Tüm kenarları kestikten sonra ponponu kartonlarından arasından çıkarabilirsiniz.

Tuvalet kağıdı rulosu ile kolay ponpon yapımı çalışmasının detaylarını youtube kanalımızdan da izleyebilirsiniz. Bu şekilde hazırladığınız yün ponponları ince uçlu bir tarak ile tarayarak peluş ponponlar elde edebilir, hazır ponponlardan daha güzel, şirin ponponlara sahip olabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir