Uçuk Nasıl Geçer
Nasıl Yapılır

Uçuk Nasıl Geçer

Uçuk nasıl geçer sorusunun cevabı, sürekli bu sorunu yaşayanlar için en merak edilenler arasındadır. Sık sık dudak ve çevresinde ortaya çıkan uçuk sorunun tedavisi için doktorların verdiği kremler kullanılabileceği gibi evde de doğal malzemeler ile sorunun çözümü gerçekleştirilebilir. Uçuk tedavisi için evde uygulanabilecek yöntemleri yazımızın devamında sizler için paylaştık…

Uçuk Nasıl Geçer

Uçuk tedavisi için farklı yöntemler uygulanmaktadır. Dudak ve çevresinde yer alan bu uçuklar, tedavi edilmediğinde kısa sürede ağız içine kadar yayılabilirler. Yeme, içme, konuşma gibi günlük ihtiyaçların bile karşılanmasına engel olan bu durumun önüne geçmek için aşağıdaki malzemeler ile uçuk tedavisi yapabilirsiniz.

Sarımsak ile uçuk tedavisi : Her derde deva sarımsağı, uçukların tedavisi için de kullanabilirsiniz. Bunun için yarım diş sarımsağı ezip uçuk üzerine sürüp bekleyin. Her saat başı yeni yarım diş ezilmiş sarımsağı uçuk üzerine sürüp bekleyin. Toplam 4 defa bu işlemi tekrar edin. Bunun dışında geceleri yatmadan önce bir diş sarımsak yutmak da uçukların tedavisi ve önlenmesi için etkili olacaktır.

Vanilya yağı ile uçuk tedavisi : Sık sık uçuk sorunu yaşayanlar bilirler, kaşıntı ve kuruluk olduğu zaman uçuk çıkacağını… Önlem almak için kaşıntı ve kuruluk olan bölgeye vanilya yağı sürerek beklemek yeterlidir. Bölgede uçuk çıksa bile 1 gün gibi kısa sürede iyileşme gerçekleşecektir.

Buz ile uçuk tedavisi : Uçukların tedavisi ve daha az can yakması için en pratik yöntem buzla tedavi yöntemidir. Bu yöntem için bir parça buzu temiz bir bez içine sarın. Uçuk bölgesi üzerine buz ile baskı yaparak acısını alıp küçülmesini sağlayabilirsiniz.

Bal ve arı sütü ile uçuk tedavisi : Bal ve arı sütünü karıştırıp uçuk üzerine sürün. Bekleyin. Bir süre sonra uçuk üzerindeki karışım kaybolacaktır. Bu uygulamayı uçuk geçene kadar sabah-akşam tekrar edin.

Yukarıda verdiğimiz doğal uçuk tedavisi yöntemleri doktor kontrolünde krem kullanmayanların uygulaması gereken yöntemlerdir. Eğer doktorunuz krem verdiyse sadece onu kullanmanızı öneririz. Aksi halde iki malzeme birbirinin etkisini yok edip uçuğun kötüleşmesine neden olabilir.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir