Uykusuzluğa İyi Gelen Bitki Çayları
Genel, Genel Bilgiler

Uykusuzluğa İyi Gelen Bitki Çayları

Uykusuzluğa iyi gelen bitki çayları sayesinde, bozuk olan uyku düzeninizi sağlayabilirsiniz. Farklı sebepler ile ortaya çıkan uykusuzluk sorununun çözümü için farklı bitki çaylarından faydalanılabilir. Vücudun gevşemesi, sinirlerin yatışması ve sakinleştirme etkisi olan bu çayları, gece yatmadan önce tüketerek uykusuzluk sorununu çözebilirsiniz.

Uykusuzluğa İyi Gelen Bitki Çayları

Zaman zaman herkesin yaşadığı uykusuzluk sorunu, gün içindeki aktivitelerde enerjinin düşmesine sebep olur. Sorununun kronikleşmesini önlemek için ilk başladığı günlerde önlem alınması gerekir. Uykusuzluk sorununa engel olmak ya da var olan uykusuzluğun yok edilmesi için aşağıdaki bitki çaylarından faydalanabilirsiniz.

Papatya : Uykusuzluğa iyi gelen çaylar arasında ilk sırada yer alan papatya çayı, stresi azaltıp kişinin daha kısa sürede uykuya dalmasını sağlar. Hazır olarak da satılan papatya çayını üzerinde yazdığı şekilde demleyip tüketebilirsiniz. Uykusuzluk için iyi gelmesinin yanında papatya çayını saçları açmak için boğazı rahatlatmak için de kullanabilirsiniz.

Ihlamur : Özellikle ağrılardan dolayı uykusuzluk sorunu çekenler için ıhlamur etkili bir çay olacaktır. Ihlamurun etkisini görmek için gece yatmadan önce bir fincan tüketilmesi gerekir. Boyun, baş ve karın ağrılarına iyi gelmesinin yanında sinirleri de yatıştırma özelliği vardır. Ayrıca böcek sokması, güneş yanıkları için de ıhlamurdan faydalanılabilir.

Melisa : Melisa çayı sinir sistemini rahatlatan bir çaydır. Bu nedenle uykusuzluk sorununa da iyi gelir. Kalp çarpıntısı, kalp spazmı, mide sorunları için melisa çayı demlenip tüketilebilir.

Nane : Sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olan nane, mide sorunları ve kas spazmına da iyi gelir.

Çarkıfelek : Bedeni sakinleştirici, yatıştırıcı özelliği olan çarkıfelek bitkisinin çayı, uykusuzluk için de etkilidir. Kişilerdeki denge bozukluğu, yoksunluk sendromu ve damar enflamasyonlarının tedavisi için kullanılabilir.

Şerbetçiotu : Yaraları tedavi etmek için yara üzerine haricen sürülebilir. Bunun dışında rahatlatıcı bir etkisi vardır. Migren ve yorgunluğa iyi gelir. Uykusuzluk ve stres sorunlarının çözümü için düzenli tüketilebilir.

Kediotu : Uzun yıllardır uykusuzluk sorunu için kullanılan bir bitkidir. Bu bitkinin çayını düzenli olarak tüketerek uykusuzluğun önüne geçebilirsiniz.

Yukarıda verdiğimiz uykusuzluk için bitki çayları tek olarak tüketildiğinde etkisi ortaya çıkacaktır. Aynı anda birden fazla bitki çayını tüketmek birbirlerinin etkilerinin yok olmasına neden olabilir. Bunu önlemek için bir bitki çayı tüketirken diğerlerinin tüketilmemesi gerekir.

Kas Ağrıları için Bitkisel Öneriler * Tıklayınız

Hamilelikte Bitkisel Çay ve Şifalı Bitkiler * Tıklayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir