Yağlı Biber Turşusu Nasıl Yapılır
Nasıl Yapılır, Pratik Bilgiler

Yağlı Biber Turşusu Nasıl Yapılır

Yemeklerin yanında iştah açıcı olarak servis edilen turşular, türlerine göre farklı teknikler ile hazırlanabiliyor. Kullanılan ana malzemesine göre oluşma zamanı değişen turşular için sebze ve meyve seçilirken sert olmalarına dikkat edilmesi gerekir. Hemen hemen her yemeğin yanında servis edilebilecek lezzette olan yağlı biber turşusu ile ilgili detayları bu yazımızda yağlı biber turşusu nasıl yapılır sorusundan yola çıkarak paylaşıyoruz.

Yağlı Biber Turşusu Nasıl Yapılır

Yağlı biber turşusunu hazırladıktan sonra mutlaka serin ve kuru bir yerde saklayın. Yazın zamanında aldığınız biberler ile hazırladığınız biber turşularını kışın yemek yanlarında tüketmek için mutlaka serin ve kuru yerde saklamanız gerekiyor. Eğer dışarıda değil de buzdolabında saklamak isterseniz tüketmeden 15-20 dakika önce turşuyu çıkarıp yağının sıvılaşmasını beklemeniz gerekir. Aşağıdaki yağlı biber turşusu tarifi 1 kilo biber için verilmiştir. İsterseniz daha fazla ya da daha az olarak da ölçüleri aynı şekilde azaltıp çoğaltarak hazırlayabilirsiniz.

Yağlı Biber Turşusu için Malzemeler

  • 1 kg’lık kavanoz
  • 1 kg sivri biber (kıl biber)
  • 1 su bardağı üzüm sirkesi
  • 1 su bardağı zeytinyağı
  • 1 su bardağı su
  • 1 çorba kaşığı kaya tuzu
  • 6-7 diş sarımsak (kabaca ezilmiş veya irice doğranmış)

Yağlı Biber Turşusu Yapımı

Turşu için ilk olarak biberleri güzelce yıkayıp sap kısımlarını kesin. Sap kısımlarını çıkardığınız biberlerin sap kısımlarından hafifçe bir çizik atın. Uygun büyüklükte bir tencere içine su, sirke, zeytinyağı ve tuzu koyun. Yüksek dereceli ateşte suyu kaynatın. Kaynamaya başlayan suyun içine biberleri ekleyin. Suyun içinde biberleri çok fazla bekletmeyin. Yaklaşık 2-3 dakika su içinde biberleri kaynatmak yeterli olacaktır. Sonrasında biberleri çıkarın. Kavanoz içine biberleri yerleştirin. Tencerede kalan suyu kavanozda 1,5-2 cm boşluk kalacak şekilde kavanoz içine sökün. Su soğuyunca kavanoz kapağını kapatın ve buzdolabına koyun. 3-4 gün sonra turşuyu tüketebilirsiniz.

Yağlı biber turşusu kırmızı biber, yeşil biber, kıl biber, sarı biber ile yapılabilir. Tüm biber türleri ile acılı ya da acısız olarak hazırlayabileceğiniz bu kolay turşuyu isterseniz karışık biberler ile de hazırlayabilirsiniz. Farklı türlerde biberler ile aynı malzeme ölçülerinde ve aynı yöntem ile biber turşusu hazırlanabilir.

Turşu Kaç Kalori * Tıklayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir