Yazın Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Cilt Bakımı

Yazın Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazın cilt bakımında dikkat edilmesi gerekenler hem yüz bölgesi hem de vücudun diğer bölgeleri için uygulanabilir. Güneş ışınlarına en fazla maruz kalan bölge olması ve ilk bakışta dikkat edilen bölge olması nedeni ile ilk akla gelen yüzün dışında, el, bacak, kol, boyun ve dekolte bölgesinde de aşağıda vereceğimiz bilgilere dikkat edilmesi gerekir.

Yazın Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz ve kış mevsimlerinde değişen hava ısısı ve nem derecesi, cilt bakımını da etkiler. Kışın uygulanan cilt bakım maskeleri ve uygulamaları ile yazın uygulanan maskelerin arasında fark vardır. Mevsime göre cilt bakımı yapıldığında daha genç ve sağlıklı bir cilt elde etmek mümkündür.

  • Yaz aylarında kış aylarında yapıldığı gibi fazla katmanlı makyaj yapılmamalı. Pudra, fondoten, allık kullanarak bir çok katmandan oluşan makyajlar, yazın sıcak ile birlikte yerini sade göz makyajına bırakmalı. Göz makyajı olarak da akmayacağından emin olduğunuz göz kalemi ve rimelleri kullanmanız yeterli olacaktır.
  • Yazın güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkmamak ya da dışarı çıkılsa bile cildi koruyucu önlemler almak gerekir. Cildi korumak için yazlık kıyafetleri tercih edebilir, yüzünüzü güneş ışınlarından korumak için geniş şapkalar takabilirsiniz.
  • Mutlaka nemlendirici kullanın… Yaz aylarında hem cildin kurumasını önlemek, hem de parlamasına karşı önlem olarak nemlendirici kullanılması gerekir. Su bazlı nemlendiriciler, yazın sıcakta terlemeye karşı etkili olacaktır. Günde 2 kere nemlendirici uygulanması yeterlidir.
  • Güneş ışığına maruz kalındığında ortaya çıkan güneş lekelerini önlemek için koruyucu krem kullanmalısınız. Hem yüzünüz hem de güneş ışınlarına maruz kalan diğer vücut bölgeleriniz için cilt tipinize uygun koruyucu güneş kremleri kullanabilirsiniz.
  • Düzenli olarak cildinizi temizleyin. Bunu hem yaz, hem kış aylarında yapın. Cilt üzerindeki ölü hücrelerden arınmak için ayda bir kere rutin cilt temizliği yapın. Bunun için hazır ürünler kullanabilir ya da evde kendiniz doğal malzemeler ile maskeler hazırlayabilirsiniz.
  • Yazın hem genel sağlık, hem cilt sağlığı için bol bol su tüketmek gerekir. Günde en az 2-2,5 litre su tüketmek yaz aylarında daha sağlıklı bir vücut ve daha sağlıklı bir cilt için gereklidir.

Yazın Uygulanabilecek Cilt Bakım Maskeleri * Tıklayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir