Yumurta Kabuğundan Diş Macunu Tarifi
Genel, Güzellik

Yumurta Kabuğu Diş Macunu Tarifi

Hem yetişkinlik, hem çocukluk döneminde farklı nedenler ile diş çürükleri meydana gelebilir. Ağrı, yüzde şişlik, diş kırılması ve en son dişin tamamen kaybına kadar ilerleyen bu çürükler düzenli diş fırçalansa bile ortaya çıkabiliyor. Çünkü diş çürüklerinin önlenebilmesi için dişlerin fırçalanması kadar kullanılan fırça ve diş macunun da önemi büyüktür. Bu yazımızda sizler için evde hazırlayabileceğiniz yumurta kabuğu diş macunu tarifi detaylarını vereceğiz.

Yumurta Kabuğu Diş Macunu Tarifi

Yumurta kabuğu diş macunu hem yetişkinlerin, hem de çocukların kullanabilecekleri bir ev yapımı diş macunu tarifidir. Bu tarifi, sadece organik köy yumurtasının kabukları ile yapmanız gerekir. Marketlerde de satılan köy yumurtalarından alıp tarif için kullanabilirsiniz.

Yumurta Kabuğu Diş Macunu Tarifi için Malzemeler

  • Çeyrek bardak yumurta kabuğu
  • 2 kaşık Hindistan cevizi yağı
  • 1 kaşık karbonat
  • Bir kaç damla okaliptüs ya da nane yağı

Yumurta Kabuğu Diş Macunu Yapımı

Yumurta kabuğu diş macunu için ilk olarak yumurta kabuklarını güzelce yıkayın. Kabuklar üzerindeki mikrop ve bakterilerin ölmesi için bir kaç dakika su içinde kaynatın. Ardından bol su ile yıkayın. Yıkanan yumurta kabuklarını açık havada kurutun. Büyük parçalar halindeki kabukların hepsini rondoya alın. Toz haline gelene kadar rondodan geçirin. Hazır olan tozu bir kap içinde diğer malzemeler ile birleştirin. Güzelce karıştırıp macun kıvamı almasını sağlayın. Hazır olan macunu ağzı tamamen kapalı olacak, hava almayacak şekilde küçük kavanozlarda, kaplarda saklayabilirsiniz.

Yumurta kabuğu diş macunu diğer diş macunları gibi kullanılabilir. Bu macunu saklarken mutlaka ağzı kapalı bir kapta saklamaya özen gösterin. Ayrıca serin ve nem almayan bir yerde doğal diş macununu saklamanız ömrünün daha uzun olmasını sağlayacaktır.

Ev yapımı doğal diş macununu dişleriniz çürümeye başlamadan da kullanabilirsiniz. İçeriğindeki vitamin ve mineraller ile dişlerin güçlenmesini sağlayacak ve her zamankinden daha beyaz dişleriniz olmasına olanak tanıyacaktır. Siz de bu doğal diş macununu hazırlayıp kendiniz ve çocuklarınız için kullanabilirsiniz. Çocukların süt dişleri, yetişkinlerin azı dişlerine göre daha hassas ve daha güçsüz olduğu için özellikle çocuklar için tavsiye edebilir.

Ev Yapımı Diş Macunu Tarifleri * Tıklayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir