Yumurtalı Ispanak Tarifi
Yemek Tarifleri

Yumurtalı Ispanak Tarifi

Yumurtalı ıspanak tarifi sabah kahvaltılarında, ana yemeklerde ve ara öğünlerde tüketilebilecek bir tariftir. Ispanağı tek başına tüketemeyenler için lezzetli bir alternatif olan bu yemek, damak tadına göre değişik malzemeler ile hazırlanabilir. Son derece pratik bir yapım aşaması olan yumurtalı ıspanak, çocukların da beslenmesinde önemli bir yere sahiptir.

Yumurtalı Ispanak Tarifi

Böreği, keki, yemeği yapılan ıspanak, kavurma olarak da tüketiliyor. Sade kavurma olmasının dışında yumurtalı olarak da hazırlanıp tüketiliyor.

Gerekli Malzemeler

  • Yarım kilogram ıspanak
  • 3-4 adet yumurta
  • Tuz
  • Karabiber
  • Pul biber
  • Kırmızı biber
  • 2-3 çorba kaşığı sıvı yağ
  • 1,5 yemek kaşığı salça
  • 1 orta boy soğan
  • Yarım çorba kaşığı çemen (tercihe göre)

Hazırlanışı 

İlk olarak ıspanakları ayıklayıp köklerinden ayırın. Bol su ile yıkayıp çamurunun akmasını sağlayın. Uygun büyüklükte bir tencere içine alarak su eklemeden haşlayın. Başka bir yerde tava içine sıvı yağ alıp ısıtın. Üzerine doğradığınız soğanları ekleyip pembeleşene kadar kavurun. Üzerine salçasını ekleyip kavurmaya devam edin. Haşlanan ıspanakları kevgirle suyunu süzerek alın. Çemen eklemek isterseniz tava içindeki malzemelere çemeni ekleyip ıspanakları da üzerine koyun. Çevirerek kavurmaya devam edin. Damak tadınıza göre baharat ve tuzunu ekleyip kavurmaya devam edin. Ispanakların üzerine dört adet göz açın ve yumurtaları buralara kırın. Tavanın kapağını kapatıp yumurtalar pişene kadar bekleyin. İsterseniz yumurtaların da üzerine biraz tuz ve baharat ekebilirsiniz.

Yumurtalı ıspanak yaparken ıspanak miktarını kişi sayısına göre değiştirebilirsiniz. Tarifi verilen yemek yaklaşık 4 kişilik olarak ölçülendirilmiştir. Kişi sayısının artmasına ya da azalmasına göre malzeme miktarını değiştirebilirsiniz. Malzemelerden yumurtayı kişi sayısına bir adet denk gelecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Yumurtaları göz göz olarak sevmiyorsanız, kırdıktan sonra spatula ya da kaşık ile karıştırıp ıspanak ile tamamen karışmasını sağlayabilirsiniz.

Yumurtalı ıspanak nasıl yapılır tarifini verdikten sonra kısaca ıspanak kavurmasına da değinmek istiyoruz. Ispanak kavurması, yumurtalı ıspanağın yumurta kırılmadan tüketilen halidir. Aynı şekilde ayıklanıp yağda kavrulan ıspanakların yoğurt ile birlikte tüketilen hali ıspanak kavurmasıdır. Eğer yumurta sevmiyor ya da alerjiniz var ise yumurtasız olarak sadece kavurmasını yaparak da tüketebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir