Yumuşak ve Parlak Saçlar için Saç Maskeleri
Güzellik, Saç Bakımı

Yumuşak ve Parlak Saçlar için Saç Maskeleri

Yumuşak ve parlak saçlar için saç maskeleri saç bakımını evde doğal malzemeler ile yapanlar için özel maskelerdir. Bu maskeleri evde her zaman bulunabilecek malzemeler ile doğal olarak hazırlayıp saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Saçların daha canlı ve parlak olmasını sağlayan bu saç bakım maskeleri aynı zamanda beslenmeleri ve güçlenmelerini de sağlamaktadır.

Yumuşak ve Parlak Saçlar için Saç Maskeleri

Yumuşak  ve parlak saçlar demek, sağlıklı saçlar demektir. Saçların sağlıklı olması için ilk dikkat edilmesi gereken nokta, hasar verebilecek uygulamaların yapılmamasıdır. Sık sık saç boyama, saç şekillendirmek için uzun süre saçın sıcağa maruz bırakılması, kötü beslenme ve saçın yanlış ürünler ile bakımının yapılması sağlıksız olmasına neden olabilir. Bu noktalara dikkat ettikten sonra aşağıda paylaşacağımız doğal maskelerden istediklerinizi uygulayıp saçlarınıza parlaklık kazandırabilirsiniz.

Yumurta Maskesi

Doğal saç maskesi denildiğinde ilk akla gelen maskelerden birisi olan yumurta maskesi, bir ay boyunca ve haftada bir kere saça uygulanmalıdır.

Gerekli Malzemeler

 • 1 adet yumurta
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 30 ml ılık su

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Maske için ilk olarak yumurtayı bir kap içine kırın. Beyazı ile sarısı birbirine karışına kadar çırpın. Sonrasında üzerine zeytinyağını ekleyip yeniden karıştırın. Homojen kıvam alınca maskeyi saçın tamamına uygulayın. 5 dakika kadar bu şekilde bekletip sonrasında normal şampuan ile yıkayıp temizleyebilirsiniz.

Avokado ve Muz Maskesi

A, E vitamini ve sağlıklı aminoasitler içeren bu maskeyi saça düzenli uygulayarak derinlemesine nemlendirme sağlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 1 adet kabuğu ile muz
 • 1 adet soyulmuş avokado
 • 15 gram zeytinyağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Muzu soyup meyvesini püre haline getirin. Kabuğunu rondodan geçirip onu da püre haline getirin. Muz, kabuğu ve diğer malzemeleri bir kase içinde karıştırın. Homojen kıvam alan maskeyi saçların her yerine sürün. Saçları streç film ile kapatıp 20 dakika kadar bekleyin. Normal şampuan ile maskeyi saçtan ayırabilirsiniz.

Domates ve Mısır Unu Maskesi

Domatesin saçı besleyen pek çok vitamin ve mineral içerdiği biliniyor. Saça maske olarak uygulandığında besleme ve güçlendirme özelliği vardır.

Gerekli Malzemeler

 • 1 adet domates
 • 2 yemek kaşığı mısır unu

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Domates maskesi için ilk olarak domatesi bir kap içine alın. Çatal yardımı ile domatesi iyice ezin. Domates üzerine mısır ununu ekleyip karıştırın. Homojen kıvam alan saç maskesini saçın her yerine uygulayın. 30 dakika kadar bekletip saçlarınızı normal bir şekilde yıkayın.

Mayonez ve Zeytinyağı Maskesi

Mayonez, saçın nemlenmesini sağlar ve besler. Zeytinyağının da saçların güçlenmesi ve yumuşaması için etkili olduğu biliniyor. Bu iki özel malzeme ile hazırlanan maskenin de benzer etkileri vardır. Maskenin ayda üç kere uygulanması gerekir.

Gerekli Malzemeler

 • 15 gram zeytinyağı
 • 2 yemek kaşığı mayonez
 • 1 adet yumurta

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Maske için yumurtayı kırıp çırpın. Üzerine zeytinyağı ve mayonezi ekleyip karıştırın. Pürüzsüz kıvam alana kadar çırpıp maskeyi saçın her yerine uygulayın. Streç film ile sarıp 20 dakika bekletin. Sonrasında her zamanki gibi saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Yukarı verdiğimiz saç bakım maskeleri içinden size en uygun olanı seçip uygulayabilirsiniz. Aynı anda birden fazla maskenin uygulanmaması ve verilen sürelerden sonra uygulanmaya devam edilmemesi gerekir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir