Zincir Bileklik ve Halhal Yapımı
Hobi Kendin Yap Kendin Yap Videoları

Zincir Bileklik ve Halhal Modeli

Zincir bileklik ve halhal modeli ile kendi bilekliğinizi kendiniz hazırlayabilirsiniz. Yapım aşaması son derece kolay olan bu bilekliği, renk renk ipler ile hazırlayıp sevdiklerinize de hediye edebilirsiniz. Basit bir düğüm tekniği kullanarak hazırlanan kolay bileklik modeli yapım aşamalarını yazımızın devamında sizler için paylaştık…

Zincir Bileklik ve Halhal Modeli

Zincir bileklik ve halhal modelini yapmak için 1 mm kalınlığında mumlu ip ya da 0,8 mm kalınlığında paraşüt ipi kullanabilirsiniz. Son derece kolay bir yapılışı olan bu modeli, hem kol, hem ayak bileğinizin ölçülerine göre hazırlayıp bir set oluşturabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 2 adet 60 cm uzunluğunda mumlu ip ya da bileklik paraşüt ipi
  • 4 adet iplerin kalınlığına uygun boncuk
  • Bant
  • Makas
  • Cetvel
  • Çakmak

Zincir Bileklik Modeli Yapılışı

Zincir halhal ve bileklik modelinin yapımı için ilk olarak 2 adet 60 cm uzunluğundaki ipin uçlarını hizalayın. Ardından ipin 7 cm aşağısına bir düğüm atın. Düğümü sıkılaştırıp bant ile düz bir yere sabitleyin. Alttaki uç kısmını serbest bırakın. Örmek için iplerin birini sağ tarafa, diğerini sol tarafa doğru alın. Modelin düzgün çıkması için iplerin yönleri hep aynı tarafta kalacak şekilde örmeye dikkat edin. İlk olarak sağdaki ipi hafif sağa doğru uzatıp parmağınız ile 4 deseni yaparak diğer ipin üzerinden karşı tarafa geçirin. Karşı taraftan ipi yeniden kendi tarafına geçirirken bu sefer diğer ipin altından geçirin. Ve ilk olarak kendi tarafında oluşan 4 deseninin üzerinden ipin ucunu çıkararak düğümü atın. Aynı işlemi bu sefer de soldaki ip için yapın. Bu şekilde tekrar ederek bilekliği örmeye devam edin. Bileklik 14 cm uzunluğuna gelince bir düğüm atarak bitirin. Uç kısımlarındaki ipleri ilk başta ayırdığınız ipler ile aynı uzunlukta kesin. Her birine birer boncuk takıp uç kısımlarından iki düğüm atın. Fazla kalan ipleri makas ile kesip çakmak ile yakarak temizleyin.

Kollarınız eğer biraz kalın ise ölçülerde değişiklik yapabilirsiniz. 70 cm uzunluğunda ipler kullanıp 8 cm’den düğümleri atabilirsiniz. Bilekliği ise 16 cm örmeniz yeterli olacaktır. Eğer el bileği yerine ayak bileğinize halhal hazırlamak isterseniz ölçüleri yine bileğinizin kalınlığına göre belirlemeniz gerekir. İplerin uzunluğunu bileğinizin çevresinin iki katı olarak hesaplayabilirsiniz.

Hazırladığınız bileklikleri bu şekilde kullanabileceğiniz gibi isterseniz basit bir şekilde ayarlanabilir açma kapama kısmı da yapabilirsiniz. Bu kısım için bir uçtaki ipleri tek bir düğüm yapar gibi yuvarlayıp uçlarını içinden geçirin. Düğümü tam çekmeden diğer taraftaki ipleri de bu yuvarlak içinden geçirerek ayarlanabilir mekanizmayı tamamlayabilirsiniz.

Makrome kolay bileklik ve halhal yapımı için Youtube kanalımda yer alan videomu izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir